SSG
  Login or Zarejestruj się
•  Twój Profil  •  Kontakt  •  Downloads  •   Galeria  •  Forum  •
Myśl chwili
Gdyby miał wędkarz żonę swą młodą, to by tkwił przy niej a nie nad wodą!
Logowanie
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Działy
· FAQ
· Linki
· Poleć SSG
· Statystyki
· Szukaj
· Wyślij artykuł
· Wyślij zdjęcie
Ostatnio na forum
Ostatnie 20 wpisów

Zdrowych Wesołych Świąt
Dodany przez wind w Pobocze - 24.12.2015 o 21:55:25

CHŁOPAKI ŻYJECIE?
Dodany przez Jotes w Pobocze - 18.05.2015 o 13:29:22

Wesołych Świąt
Dodany przez splawik66 w Pobocze - 06.04.2015 o 17:42:17

Mormyszki - abc
Dodany przez Docio w Kącik podlodowy - 03.03.2015 o 12:12:17

Przelotki bałałajki, bałałajka - cewnik foleya
Dodany przez GaGacek w Kącik podlodowy - 02.03.2015 o 15:26:41

Pasek powiadomień
Dodany przez Docio w FAQ - 22.02.2015 o 08:46:08

feeder/picker
Dodany przez Docio w Sprzęt - 07.02.2015 o 10:48:31

Łowimy śledzie.
Dodany przez jjjan w Kącik spinningowy - 11.01.2015 o 22:00:59

Walka z nadwagą
Dodany przez zamki w Pobocze - 24.12.2014 o 00:08:15

PP2
Dodany przez Docio w Pobocze - 18.12.2014 o 16:57:49

Soczewka 2014
Dodany przez jjjan w Strefowe spotkania - 09.10.2014 o 12:49:49

Narew 2014
Dodany przez zamki w Strefowe spotkania - 19.09.2014 o 07:05:12

Program antywirusowy
Dodany przez Jarpo w Pobocze - 10.08.2014 o 22:51:20

Taaakaaa ryba
Dodany przez zamki w Kącik spinningowy - 22.06.2014 o 14:30:28

A może sezon 2013/2014?
Dodany przez Czez w Kącik podlodowy - 05.02.2014 o 19:51:31

Na luzie - part. 2 ;)
Dodany przez Jotes w Pobocze - 17.01.2014 o 09:52:56

Powitanie
Dodany przez Jotes w Pobocze - 12.01.2014 o 14:09:36

Wędki 3 częściowe 330 dł 2,75lbs
Dodany przez Docio w Sprzęt - 30.12.2013 o 21:22:44

Planowanie wycieczki 2014
Dodany przez Docio w Pobocze - 07.12.2013 o 23:52:47

Komp nawalił
Dodany przez the_animal w Pobocze - 02.12.2013 o 09:38:19


[ SSG ]

Docendo discimus
Ostatnie komentarze
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Nie, ma na imię Stanisław.
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Dociu hm no tak zmieniłem numer telefonu, ale zaraz to nadrobię na pw, dawno...
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Dzwoniłem do Ciebie ale ciągle poczta się odzywa. Połapać niespecjalnie poł...
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Bry :) Połapałeś coś nie coś Dociu, czy tylko zrobiłeś sobie rekonesans ? W...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Już ja widzę kapcie. Niech no tylko Wisła zamarźnie to zaraz będziesz dziury...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Siema Quartzu, nie ma czasu na pisanie - ryby, ryby, ryby, ryby. Poczekaj do...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Ano godny. Ale czy zaraz przeciwnik? Coś się Paweł opierdzielasz ;), nikt n...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Zgadzam się - "Godny przeciwnik. Szacun." :)
akabar w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Gratki i pozdrawiam.
Docio w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Nic tylko gratulacje dla kunsztu i życzenia dalszego szczęścia. W końcu sprz...
Wiosna
Przyroda

Zalegająca na łąkach woda po wiosennych roztopach utrudnia dostęp do rzeki. Poziom wody w rzece jest podniesiony z powodu roztopów na nizinach. Śnieg i lód w górach utrzyma się jeszcze około dwóch tygodni, nie ma więc zbyt wiele czasu na wędkarskie podchody. Niektóre wielkie rzeki nie muszą czekać na odwilż w górach. Posiadają one tak wielkie dorzecze, że zdecydowana odwilż na nizinach i wyżynach Polski, jest wystarczającym powodem aby wzrósł niebezpiecznie stan wód. Gdy wiosenny wzrost wód przeminie, coraz dłuższe wiosenne dni oraz mocno palące słońce, osusza przyległe do rzeki łąki i rozlewiska. Jest to kolejny czas na poszukiwanie ryb w rzece po przedwiośniu.Przed przystąpieniem do wędkowania warto wykonać długi spacer brzegiem rzeki, aby zapoznać się ze zmianami, jakie poczyniła wiosenna wysoka woda. Jakie to są konkretnie zmiany, mam przyjemność przedstawić w materiale pt:Historia wielkiej rzeki. Na taki spacer zamiast wędki warto zabrać aparat fotograficzny. Dzięki aparatowi można tworzyć historię rzeki, która narasta z biegiem lat i jest nieocenionym archiwum nie tylko pod względem wędkarskim. Spacerując sobie nad rzeką, spotkamy wędkarzy, którzy z uporem maniaka okupują te same miejscówki co latem, czego najczęstrzym efektem jest przysłowiowy powrót o kiju. Czas wiosenny pozwala wyeliminować zbędny sprzęt dodatkowy, który z kolei jest niezbędny w połowach letnich. Z powodzeniem wystarczy jedno lekkie wędzisko i jedna torebka zaparzonych płatków owsianych na zanętę.

Najważniejszym elementem wiosennego wypadu jest lokalizacja stanowisk ryb, a właściwie ich żerowisk. Wszelkie głębokie zastoiska są miejscem przebywania większości ryb lecz nie są miejscem ich żerowania. Takie stanowiska dają rybom możliwość wypoczynku w trakcie swoich wędrówek, jakie odbywają wiosną w poszukiwaniu pokarmu. Dobrym przykładem na rozpoznawanie żerowisk ryb, jest odcinek Narwi między Biebrzą a Strąkową Górą, gdzie tamtejsze płocie, leszcze, krąpie i jazie, mogą dostarczyć nie lada emocji. Narew na tamtym odcinku to niezliczone meandry, wijące się wśród rozległych łąk, sprawiająca wrażenie, że rzeka to jedna wielka spirala. Wszystkie te zakręty urokliwej rzeki, ułatwiają odczytywanie aktualnych żerowisk ryb.

Nareszcie kawałek prostego, choć niezbyt długiego odcinka rzeki. W niedalekiej oddali widać zakole z urwistym i podmytym brzegiem na zewnętrznym łuku. Węwnetrzna część zakola jest płaska i mocno zarośnięta trawami. Obserwując wodę dostrzegam charakterystyczną falkę nad wielkim dołem w dnie koryta. Przekonanie moje umacnia się, gdy na przeciwległym brzegu dostrzegam kilka młodych drzew nad samą wodą z podmytymi korzeniami. Moje zainteresowanie przechodzi teraz bliżej nóg. Wewnętrzny brzeg zakola ukazuje mi gęstwinę traw, obecnie zalanych przez lekko podniesioną wodę. Drobne wirki tworzą się nad nimi, oraz jakieś półtora metra dalej. Dodatkowo na granicy traw dostrzegam malutkie prądy wsteczne. Rzeka jak otwarta książka, ujawnia swoje tajemnice. Wewnętrzny brzeg zakola, ze swoja przykosą i wyrwami w lini brzegowej (obecnie zalanej), jest tym czego szukałem, miejscem żerowania ryb. Dół pod przeciwległym brzegiem jest schronieniem wędrujących ryb, którym nie w głowie jedzenie. Stoją sobie przy dnie i głęboko łapią wodę, są zmęczone i muszą się dotlenić przed dalszą wędrówką. Zupełnie inaczej patrzę na rejon wody z podmytym brzegiem i wystającymi korzeniami młodych drzew. Dostrzegam również niewielką muldę na wodzie, zapewne jakieś stare drzewo leży na dnie. Musi leżeć już dość długo, ponieważ nie widać wystających drobnych gałązek. Wiem już wszystko, teraz muszę zaplanować samo łowienie, wybrać łowiska, wygruntować i delikatnie zanęcić.

Plan, choć brzmi to dosyć śmiesznie, śmiesznym wcale nie jest i pozwala nam na poprawne złożenie zestawu. Wewnętrzna linia brzegu z licznymi wyrwami tworzącymi mini zatoczki, daje schronienie drobnicy. Twarda, piaszczysta przykosa z licznymi wyrwami, w których znajdują schronienie małże i racicznice, jest miejscem żerowania płoci i jazi. Takie samo zadanie spełnia linia granicy traw. W obu tych miejscach ryby wychwytują pokarm niesiony z nurtem rzeki lub wymywany z jego brzegu. Leżące pod drugim brzegiem stare karpy, zapewne zarośnięte darniną oraz zwalone pnie drzew, są idealnym schronieniem dla leszczy ryjących dno. Narew w takich miejscach (i nie tylko w takich), ma specyficze ukształtowanie dna. Mimo, że jest ono piaszczyste to posiada mnóstwo wyrw i fałd. Są one bardzo pomocne w lokowaniu zanęty, która nie jest poddana gwałtownemu nurtowi. Bardzo często, teoretycznie płaski brzeg urywa się nagle i to na całkiem sporą głębokość a podmyte, urwiste brzegi, pełne są wystających korzeni. Przepustką do sukcesu jest bardzo dokładne sprawdzenie głębokości oraz ukształtowania dna.

Dużo czasu poświęcam na sondowanie dna. Moim szczególny zainteresowaniem jest badanie jego spadku. Jest to ważne o tyle, że przy dużym spadku dna nawet spłaszczona kula zanętowa znajdzie się gdzie indziej niż planowałem. Do zanęcania szukam kawałka płaskiego dna na lini traw. Jest to tak zwana bankowa miejscówka. Garść parzonych płatków owsianych wymieszanych w proporcji 1: 1 z gliną, jest ilością wystarczającą. Zanetę dzielę na kule nie większe niż średnia pomarańcza, po czym spłaszczam ją i umieszczam w uprzednio wybranym miejscu. Płocie i jazie łowię na granicy traw i muszę przyznać, że niejednokrotnie w trakcie połowu słychać hamulec kołowrotka, bo i zestaw jest w miarę delikatny. Przynętą w tym okresie jest bezwzględnie pokarm wysokobiałkowy. Ogólnie dostępne małe czerwone robaczki, białe robaczki oraz ochotka to podstawowy zestaw przynęt. Żyłka główna 0,18, przypon 0,12, dwa spławiki do przepływanki 2 i 5 gram i to daje mi poczucie harmonii. Do połowu na lini traw używam spławika mniejszego. Mam lepszą kontrolę nad nim a i nurt jest tu mniej agresywny. Z kolei aby dobrać się do leszczy wystarczy zmienić spławik na większy co zajmuje dwie do trzech minut. Przypon dość luĄny o długości 25 do 30 cm, który pozwala zachowywać się przynęcie w miarę naturalnie, zarówno w toni na płocie i jazie jak i ciągnięty po dnie dla leszcza czy krąpia.

Gdy woda powróci do swojego normalnego stanu, wydłuży się dzień a słońce coraz częściej będzie ogrzewać ziemię, nadejdzie czas na zmiany. Nie będzie już tak wielkiej potrzeby poszukiwania ryb i rozpocznie się póĄnowiosenne wabienie ryby na łowisko. Powoli wędkarz zacznie przypominać wielbłąda i choć jeszcze nie nadeszła pora biwaków nad wodą, to ilość potrzebnego sprzętu zdecydowanie wzrośnie. Niestety to już inna bajka.

Docio

Wysłano dnia 16-10-2005 o godz. 09:55:00 przez Docio
 
Pokrewne linki
· Więcej o Przyroda
· Napisane przez Docio


Najczęściej czytany artykuł o Przyroda:
Kalendarz belgijski, a kalendarz A. Fouchera.

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

"Logowanie" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Strefa Spławikowo Gruntowa  Copyright: Docio 2001-2015
Redakcyjna poczta Redakcja

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::