SSG
  Login or Zarejestruj się
•  Twój Profil  •  Kontakt  •  Downloads  •   Galeria  •  Forum  •
Myśl chwili
Ryba chuda wędkarz tłusty nie zażyją ci rozpusty.
Logowanie
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Działy
· FAQ
· Linki
· Poleć SSG
· Statystyki
· Szukaj
· Wyślij artykuł
· Wyślij zdjęcie
Ostatnio na forum
Ostatnie 20 wpisów

Zdrowych Wesołych Świąt
Dodany przez wind w Pobocze - 24.12.2015 o 21:55:25

CHŁOPAKI ŻYJECIE?
Dodany przez Jotes w Pobocze - 18.05.2015 o 13:29:22

Wesołych Świąt
Dodany przez splawik66 w Pobocze - 06.04.2015 o 17:42:17

Mormyszki - abc
Dodany przez Docio w Kącik podlodowy - 03.03.2015 o 12:12:17

Przelotki bałałajki, bałałajka - cewnik foleya
Dodany przez GaGacek w Kącik podlodowy - 02.03.2015 o 15:26:41

Pasek powiadomień
Dodany przez Docio w FAQ - 22.02.2015 o 08:46:08

feeder/picker
Dodany przez Docio w Sprzęt - 07.02.2015 o 10:48:31

Łowimy śledzie.
Dodany przez jjjan w Kącik spinningowy - 11.01.2015 o 22:00:59

Walka z nadwagą
Dodany przez zamki w Pobocze - 24.12.2014 o 00:08:15

PP2
Dodany przez Docio w Pobocze - 18.12.2014 o 16:57:49

Soczewka 2014
Dodany przez jjjan w Strefowe spotkania - 09.10.2014 o 12:49:49

Narew 2014
Dodany przez zamki w Strefowe spotkania - 19.09.2014 o 07:05:12

Program antywirusowy
Dodany przez Jarpo w Pobocze - 10.08.2014 o 22:51:20

Taaakaaa ryba
Dodany przez zamki w Kącik spinningowy - 22.06.2014 o 14:30:28

A może sezon 2013/2014?
Dodany przez Czez w Kącik podlodowy - 05.02.2014 o 19:51:31

Na luzie - part. 2 ;)
Dodany przez Jotes w Pobocze - 17.01.2014 o 09:52:56

Powitanie
Dodany przez Jotes w Pobocze - 12.01.2014 o 14:09:36

Wędki 3 częściowe 330 dł 2,75lbs
Dodany przez Docio w Sprzęt - 30.12.2013 o 21:22:44

Planowanie wycieczki 2014
Dodany przez Docio w Pobocze - 07.12.2013 o 23:52:47

Komp nawalił
Dodany przez the_animal w Pobocze - 02.12.2013 o 09:38:19


[ SSG ]

Docendo discimus
Ostatnie komentarze
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Nie, ma na imię Stanisław.
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Dociu hm no tak zmieniłem numer telefonu, ale zaraz to nadrobię na pw, dawno...
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Dzwoniłem do Ciebie ale ciągle poczta się odzywa. Połapać niespecjalnie poł...
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Bry :) Połapałeś coś nie coś Dociu, czy tylko zrobiłeś sobie rekonesans ? W...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Już ja widzę kapcie. Niech no tylko Wisła zamarźnie to zaraz będziesz dziury...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Siema Quartzu, nie ma czasu na pisanie - ryby, ryby, ryby, ryby. Poczekaj do...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Ano godny. Ale czy zaraz przeciwnik? Coś się Paweł opierdzielasz ;), nikt n...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Zgadzam się - "Godny przeciwnik. Szacun." :)
akabar w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Gratki i pozdrawiam.
Docio w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Nic tylko gratulacje dla kunsztu i życzenia dalszego szczęścia. W końcu sprz...
Zamieszanie z mandatami
PrawoCzez napisał

Temat dzisiejszego artykułu został wywołany licznymi pytaniami od Czytelników, którzy wobec pojawiających się rozbieżnych interpretacji dotyczących karania wędkarzy mandatami przez PSR po wejściu w życie zmian w ustawie o rybactwie śródlądowym, nie wiedzą jak mają się zachować podczas kontroli. Temat ten jest też idealnym wręcz przykładem na to, że nawet proste i czytelne przepisy można interpretować w taki sposób, iż poza ogólnym zamieszaniem nic z tego nie wynika.Postępowanie mandatowe jest jednym ze szczególnych trybów postępowania, w ramach którego można rozstrzygnąć o odpowiedzialności za wykroczenie. Jest także najbardziej uproszczoną formą postępowania w sprawach o wykroczenia. Wykroczenia wędkarskie nie są wykroczeniami skutkowymi. Odpowiedzialność za wykroczenie zachodzi zatem niezależnie od tego, czy czyn sprawcy wywoła skutek (sprawca pozyskał ryby), czy też nie (sprawca nie pozyskał ryb). Innymi słowy, wędkujący bez karty wędkarskiej lub łowiący przy użyciu dwóch wędek ryby łososiowate, ponosi odpowiedzialność za wykroczenie wędkarskie niezależnie od tego, czy udało mu się złowić ryby, czy też nie. Pozostaje zatem rozstrzygnięcie, czy możliwe jest zastosowanie postępowania mandatowego w sprawach o wykroczenia wędkarskie, na gruncie obowiązującej znowelizowanej ustawy o rybactwie śródlądowym i w związku z przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Dyspozycja art. 96 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.) stanowi, iż grzywny w postaci mandatu karnego nie nakłada się za wykroczenia, za które należałoby orzec środek karny (np. nawiązka, przepadek lub zakaz połowu). Oznacza to, że mandatu nie wolno stosować w przypadku obligatoryjnego stosowania środków karnych. Innymi słowy jeśli ustawa przewiduje, że za wykroczenie orzeka się obligatoryjnie środek karny, postępowanie mandatowe nie ma zastosowania. Teraz pozostaje tylko zerknąć do przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym, czy nie przewidują one orzekania ww. środków karnych w związku z popełnieniem wykroczenia wędkarskiego.

Przepisy art. 27 a ust. 3 i 4 oraz art. 27 b ust. 3 i 4 ustawy o rybactwie śródlądowym w brzmieniu po jej nowelizacji przewidują obligatoryjne stosowanie środków karnych, stanowiąc iż w razie ukarania za wykroczenie określone w ust. 1 sąd orzeka następujące środki karne:
• Podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego;
• Obowiązek naprawienia szkody na wniosek pokrzywdzonego;
• Nawiązkę w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb;
• Przepadek rybackich narzędzi połowowych i innych przedmiotów;
• Trwałe odebranie karty wędkarskiej bądź jej przekazanie do depozytu sądowego na okres nie krótszy niż 12 miesięcy.
Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, iż w ustawie o rybactwie śródlądowym nie ma wykroczeń wędkarskich, co do których ustawodawca nie przewidziałby obligatoryjnego stosowania środków karnych.

Konkludując, trzeba stwierdzić, iż w świetle powołanych wyżej przepisów, z uwagi na fakt, że za wykroczenia wędkarskie przewidziano obligatoryjne stosowanie środków karnych, postępowanie mandatowe nie ma zastosowania. Innymi słowy strażnicy Państwowej Straży Rybackiej (PSR), funkcjonariusze Policji, czy też przedstawiciele innych uprawnionych organów nie mogą ukarać wędkarza mandatem za popełnione wykroczenie, zaś sprawę takiego wykroczenia powinni przekazać do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Oczywiście praktyka dalece odbiega od wskazanego powyżej stanu prawnego w zakresie wykroczeń wędkarskich. Przykładowo na internetowej stronie mazowieckiego PSR możemy przeczytać, że tylko w lipcu 2011 r. nałożono 256 mandatów karnych na kwotę 46 700 zł. Na tym tle powstaje pytanie, dlaczego tak się dzieje? Należy przyjąć, iż jest to wynikiem pisma Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 marca 2011 r. nr RYB-r-MB-993-6/11(1492), skierowanego do Komendantów PSR. Pismo to jest zresztą dostępne na stronie internetowej ZG PZW. W treści omawianego pisma wskazywane są naturalnie dokładnie te same przepisy, które i ja cytuję w niniejszym artykule, lecz konkluzja jest zgoła inna. Tezy tej konkluzji sprowadzają się do tego, że:
1. Strażnikom PSR zachowano w ustawie uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu.
2. Grzywna w drodze mandatu jest nakładana za zgodą sprawcy.
3. Strażnik PSR nie ma obowiązku skierowania wniosku o ukaranie do sądu.
4. Kierowanie spraw mniejszej wagi do sądu jest niecelowe.

Odnosząc się pokrótce do tych tez, należy stwierdzić, że po pierwsze uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu przez PSR nie dotyczą wykroczeń wędkarskich. Po drugie, faktem jest, że przyjęcie mandatu wymaga zgody sprawcy, ale w obecnym stanie prawnym mandat stanowi wręcz dobrodziejstwo dla kłusownika. Wystarczy skonfrontować wysokość mandatu, z konsekwencjami jakie obligatoryjnie kłusownik poniesie przed sądem. Przyjęcie mandatu po prostu się opłaca kłusownikowi. Po trzecie, strażnik PSR ma obowiązek skierowania sprawy do sądu, a to dlatego, że nie ma prawa ukarać kłusownika mandatem. Po czwarte, ustawodawca nie rozgranicza wykroczeń wędkarskich na te mniejszej i większej wagi, zaś w szczególnych przypadkach strażnik PSR może skorzystać z możliwości pouczenia wędkarza.

Opinia wyrażona w powyższym piśmie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w konfrontacji z przytoczonymi tu przepisami ustawy o rybactwie śródlądowym i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, wywołała niemałe zamieszanie wśród wędkarzy. Niektórzy z moich Kolegów na własną rękę rozpoczęli korespondencję z różnymi organami, zadając pytania o możliwość ukarania mandatem za wykroczenie wędkarskie. I tak przykładowo Wojewoda Mazowiecki, stwierdził iż możliwość taka istnieje, zaś Swoje stanowisko uzasadnił w sposób analogiczny do zawartego w piśmie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a mianowicie: „Nowelizując ustawę o rybactwie śródlądowym i zmieniając przepisy karne, zachowano przepis art. 23 ust. 6 pozostawiając strażnikom Państwowej Straży Rybackiej uprawnienie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wszystkie wykroczenia określone w tej ustawie. Grzywna jest nakładana mandatem zawsze za zgodą sprawcy (art. 97 § 2 i 3 k.p.w.). W przypadku braku zgody ukaranego na przyjęcie mandatu sprawa jest kierowana na drogę postępowania sądowego (art. 97 § 3 i art. 99 k.p.w.).

Do sprawcy wykroczenia należy decyzja, czy chce poddać się grzywnie nałożonej w drodze mandatu, czy woli aby jego sprawie nadać normalny bieg sądowy zainicjowany wnioskiem o ukaranie. Reasumując Państwowa Straż Rybacka nakładając mandaty działa zgodnie z obowiązującym prawem.”

Odmienną od wyżej wymienionych interpretację omawianego tu stanu rzeczy przedstawiło natomiast Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, w piśmie z dnia 8 lutego 2011 r., dotyczącym kontroli wędkarzy, a mianowicie: „zgodnie z treścią 96 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, nie jest dopuszczalne stosowanie przez podmioty uprawnione (w tym przez Policję) postępowania mandatowego za wykroczenia, za które należałoby orzec środek karny. W takich przypadkach, w zależności od okoliczności zaistniałego zdarzenia, pozostaje możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu lub zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego.”

Z kolei na stronie internetowej ZG PZW opublikowano stanowisko, w którym odniesiono się do interpretacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiotowej sprawie. Brzmi ono: „Polski Związek Wędkarski uznaje za swoje zadanie statutowe przestrzeganie przepisów prawa rybackiego oraz upowszechnienie zasad etyki wędkarskiej i dlatego dostrzega potrzebę zapoznania się przez wszystkich wędkujących na wodach PZW z zapisami znowelizowanej Ustawy o rybactwie śródlądowym, tak by nie spotkały ich konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów rybackich. Jest to tym bardziej niezbędne, iż, zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ustawa z 24.09.2010 r., która weszła w życie z dniem 27. 11. 2010 r. w przypadku ukarania za wykroczenia wymienione w art. 27 ust. 1, 27a ust. 2 i 27b ust.1 wprowadziła obligatoryjnie orzekanie przez Sąd kar dodatkowych, m.in. podania orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego (art.. 27 ust.2, art. 27a ust.3, 27b ust. 3) co, zgodnie z niektórymi interpretacjami prawnymi, wyklucza stosowanie postępowania mandatowego przez uprawnione podmioty, w tym Policję.”

Reasumując, nie jestem w stanie pojąć dlaczego cytowane tu przepisy wywołują aż takie zamieszanie. Nie jestem tego w stanie pojąc z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, przepisy zarówno ustawy o rybactwie śródlądowym jak i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, są jednoznaczne w omawianym zakresie i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że ani PSR, ani Policja, ani inne uprawnione organy nie mogą karać mandatami za wykroczenia wędkarskie, Po drugie, przyjęcie odmiennego założenia, nie dość że nieuzasadnionego prawnie, prowadzi do tego, że przyjęcie mandatu przez kłusownika jest mu na rękę, gdyż w konfrontacji ze środkami karnymi, które obligatoryjnie orzeka sąd, mandat stanowi naprawdę nikłą dolegliwość. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ukaranie mandatem bezpowrotnie uniemożliwia zastosowanie omawianych środków karnych co de facto uderza w całe środowisko wędkarskie.

Czez

Wysłano dnia 20-09-2011 o godz. 08:00:00 przez Docio
 
Pokrewne linki
· Więcej o Prawo
· Napisane przez Docio


Najczęściej czytany artykuł o Prawo:
Zamieszanie z mandatami

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

"Logowanie" | Logowanie/Założenie konta | 4 komentarze | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Zamieszanie z mandatami (Wynik: 1)
przez Docio (info@ssg.pl) dnia 20-09-2011 o godz. 09:26:50
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.ssg.pl
Cóż napisać. Czez naprawdę jesteś odważny facet. Biorąc pod uwagę, że "niedoróbki" z minrolu zaglądają na SSG możesz spodziewać się dziwnej korespondencji. Podobnie nie zdziwi mnie wezwanie na dywanik przed oblicze Najwyższego w PZW. To, że WW opublikowało ten tekst jest albo krokiem samobójczym, albo krokiem do normalności obnażającym impotencję prawną ludzi z minrolu. Ustawa o rybactwie śródlądowym także ma kilka zadziwiających zapisów, do których potrzeba elaboratów interpretacyjnych. Jeden miałem przyjemność zamieścić w naszym portalu. Podsumowując. Trzęsienia ziemi się nie spodziewam, SSG nie jest wyrocznią. Jednak jeśli użytkownicy przeniosą te wieści do innych portali, tam gdzie bywają, to może się zatrząść. Podobnie jak z moim tekstem kilka lat temu odnoszącym się do zapisów ustawowych dotyczących łodzi wędkarskich po nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej w 2005 roku. Żeglarze masowo zmieniali rejestracje swoich łodzi i policja mogła ich...sami wiecie. :)


Strefa Spławikowo Gruntowa  Copyright: Docio 2001-2015
Redakcyjna poczta Redakcja

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::