SSG
  Login or Zarejestruj się
•  Twój Profil  •  Kontakt  •  Downloads  •   Galeria  •  Forum  •
Myśl chwili
Do domu bez ryby nie powracaj lepiej, w ostateczności - kup filety w sklepie...
Logowanie
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Działy
· FAQ
· Linki
· Poleć SSG
· Statystyki
· Szukaj
· Wyślij artykuł
· Wyślij zdjęcie
Ostatnio na forum
Ostatnie 20 wpisów

Zdrowych Wesołych Świąt
Dodany przez wind w Pobocze - 24.12.2015 o 21:55:25

CHŁOPAKI ŻYJECIE?
Dodany przez Jotes w Pobocze - 18.05.2015 o 13:29:22

Wesołych Świąt
Dodany przez splawik66 w Pobocze - 06.04.2015 o 17:42:17

Mormyszki - abc
Dodany przez Docio w Kącik podlodowy - 03.03.2015 o 12:12:17

Przelotki bałałajki, bałałajka - cewnik foleya
Dodany przez GaGacek w Kącik podlodowy - 02.03.2015 o 15:26:41

Pasek powiadomień
Dodany przez Docio w FAQ - 22.02.2015 o 08:46:08

feeder/picker
Dodany przez Docio w Sprzęt - 07.02.2015 o 10:48:31

Łowimy śledzie.
Dodany przez jjjan w Kącik spinningowy - 11.01.2015 o 22:00:59

Walka z nadwagą
Dodany przez zamki w Pobocze - 24.12.2014 o 00:08:15

PP2
Dodany przez Docio w Pobocze - 18.12.2014 o 16:57:49

Soczewka 2014
Dodany przez jjjan w Strefowe spotkania - 09.10.2014 o 12:49:49

Narew 2014
Dodany przez zamki w Strefowe spotkania - 19.09.2014 o 07:05:12

Program antywirusowy
Dodany przez Jarpo w Pobocze - 10.08.2014 o 22:51:20

Taaakaaa ryba
Dodany przez zamki w Kącik spinningowy - 22.06.2014 o 14:30:28

A może sezon 2013/2014?
Dodany przez Czez w Kącik podlodowy - 05.02.2014 o 19:51:31

Na luzie - part. 2 ;)
Dodany przez Jotes w Pobocze - 17.01.2014 o 09:52:56

Powitanie
Dodany przez Jotes w Pobocze - 12.01.2014 o 14:09:36

Wędki 3 częściowe 330 dł 2,75lbs
Dodany przez Docio w Sprzęt - 30.12.2013 o 21:22:44

Planowanie wycieczki 2014
Dodany przez Docio w Pobocze - 07.12.2013 o 23:52:47

Komp nawalił
Dodany przez the_animal w Pobocze - 02.12.2013 o 09:38:19


[ SSG ]

Docendo discimus
Ostatnie komentarze
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Nie, ma na imię Stanisław.
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Dociu hm no tak zmieniłem numer telefonu, ale zaraz to nadrobię na pw, dawno...
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Dzwoniłem do Ciebie ale ciągle poczta się odzywa. Połapać niespecjalnie poł...
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Bry :) Połapałeś coś nie coś Dociu, czy tylko zrobiłeś sobie rekonesans ? W...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Już ja widzę kapcie. Niech no tylko Wisła zamarźnie to zaraz będziesz dziury...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Siema Quartzu, nie ma czasu na pisanie - ryby, ryby, ryby, ryby. Poczekaj do...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Ano godny. Ale czy zaraz przeciwnik? Coś się Paweł opierdzielasz ;), nikt n...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Zgadzam się - "Godny przeciwnik. Szacun." :)
akabar w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Gratki i pozdrawiam.
Docio w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Nic tylko gratulacje dla kunsztu i życzenia dalszego szczęścia. W końcu sprz...
Wędkarz na plaży
Na łamach WW

Spędzając urlop nad Bałtykiem i wylegując się na piasku, pewnie nieraz zastanawialiście się, co skrywają wody naszego morza. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w przybrzeżnych płyciznach nic ciekawego się nie dzieje, a do bałtyckich skarbów możemy dotrzeć jedynie na pokładach kutrów wypływających wiele kilometrów w morze, świadczących usługi wędkarskie.Nic bardziej mylnego. Ryby występujące w Bałtyku możemy łowić z plaży i to właściwie prawie przez cały sezon. Wśród wędkarzy, którzy już rozsmakowali się w morskich łowach z brzegu, prym wiodą dwie metody: surfcasting i spinning.

Surfcasting
Sama metoda właściwie niewiele się różni od klasycznego, ciężkiego gruntu. W warunkach słonowodnych najczęściej używane są wędki przekraczające długość czterech metrów i wyrzucie miedzy 100 a 250 g. Do tego dochodzi mocny kołowrotek, odporny na sól, i ciężarki, uniemożliwiające spychanie zestawu w stronę brzegu. Do żyłki głównej (najczęściej używa się o przekroju między 0,30 a 0,50 mm) wiąże się przypon z dwoma hakami na bocznych trokach. Gotowe zestawy są dostępne w większości sklepów wędkarskich z działem morskim. Nieodzowne jest posiadanie spodniobutów, które umożliwią nam wejście daleko w morze. Przedłuży nam to rzut i pozwoli dotrzeć nawet do drugiej rewy, w której lubią gromadzić się ryby.


Spędzając miło czas na piasku, mamy szansę na złowienie ryb morskich oraz powszechnie występujących tu ryb słodkowodnych.
Fot. M.Kluczek powiększ

Już w marcu i kwietniu za ławicami śledzi w okolice brzegów podchodzą dorsze. Odbywający właśnie tarło śledź jest łatwą zdobyczą dla żarłocznych drapieżników, a niewielkie filety ze srebrnej ryby będą w tym okresie najskuteczniejszą przynętą (więcej o łowieniu dorszy z plaży przeczytasz na str. 30).
Połowom dorsza będzie towarzyszyć wszędobylska flądra. Ryba robi się aktywna po zmroku i właśnie po zapadnięciu ciemności możemy liczyć na regularne brania. Oprócz filetów, flądra chętnie bierze na pęk czerwonych robaków, rosówki oraz krewetki, które możemy nabyć w każdym markecie.
Jak napisałem wcześniej: przybrzeżne wody Bałtyku, z powodu niskiego zasolenia, dają nam szansę na spotkanie z większością ryb słodkowodnych. Najczęstszą zdobyczą są wielkie, srebrne leszcze oraz okonie. Nastawienie się na leszcza jest o tyle atrakcyjne, że mamy szanse złowić sztuki o imponującej masie. Tak jak w przypadku flądry, skuteczne będą wszelkiego rodzaju robaki. Zakładając na hak filecik, zwiększymy swoje szanse na branie węgorza i sandacza. Największym problemem jest zlokalizowanie potencjalnej zdobyczy. Morskie dno, wzburzane sztormami, stale zmienia swoje ukształtowanie. Obecność turystów w ciepłych miesiącach urlopowych może utrudnić znalezienie wolnego miejsca do wbicia wędek w piasek, nawet w nocy. Warto poszukać wtedy skrawka plaży z dala od popularnych kurortów i ośrodków turystycznych.


Autor z beloną
powiększ

Spinning
Spinningowanie w przybrzeżnych wodach ma już swoich zwolenników. Brodzący w spodniobutach wędkarze nastawiają się głównie na dwa gatunki ryb. W marcu i kwietniu przyciąga ich jak magnes, świetnie biorąca w tym okresie, troć wędrowna, a w maju – trąca się w przybrzeżnych wodach belona.
W odróżnieniu od troci belona, choć niesamowicie waleczna i silna, jest bardzo prosta do złowienia. Polecam ją wszystkim chcącym zacząć swoją morską przygodę ze spinningiem w ręku. Najbardziej przyjaznym i najspokojniejszym łowiskiem jest Zatoka Pucka. Ryb szukamy w przybrzeżnych płyciznach, na granicach czystego dna i plam roślinności. Najważniejszą sprawą jest wyposażenie się w mocny, odporny na sól sprzęt. Niesamowicie silne, wręcz wyrywające kij z ręki brania mogą uszkodzić źle dobrany kołowrotek lub złamać zbyt delikatną szczytówkę w ostatniej fazie holu. Długość wędki przekraczająca trzy metry, o wyrzucie między 20 a 40 g, pozwoli nam na dalekie rzuty i skuteczne dosięgnięcie żerujących w ławicach ryb. Jako przynęty świetnie sprawdzają się szybko prowadzone, długie, srebrne wahadłówki oraz woblery. Z kolorem i kształtem wabików warto poeksperymentować. Pozwoli nam wyselekcjonować z tego, co oferują sklepy, najskuteczniejsze przynęty.
Belona ma bardzo twardy, pełen drobnych ząbków dziób, co utrudnia skuteczne zacięcie ryby. Zacięcie powinno być odpowiednio mocne, a kotwice przynęt sprawdzone pod względem ostrości. Wielu wędkarzy używa dozbrojek. Uważam, że jest to całkowicie niepotrzebne. Zwiększa jedynie liczbę ryb podhaczonych za bok, a poranione osobniki, jeśli nawet przeżyją spotkanie z takim zestawem, często umierają w męczarniach na morskim dnie.
Będąca w tarle ryba nie przedstawia większych wartości kulinarnych. Warto potraktować ją sportowo, cieszyć się jej siłą i akrobacjami podczas walki, a pokonanym osobnikom zwrócić wolność.

Na deser zostawiłem troć. Ta trudna do złowienia ryba, widmo pomorskich rzek, jest podobno dużo łatwiejsza do upolowania właśnie na morskiej plaży. Celowo napisałem „podobno”, ponieważ byłem już na kilku wypadach w pogoni za bałtycką trocią. Fakt, widziałem ryby na wędce. Niestety, nie na swojej. Świadczy to o braku szczęścia albo o tym, że łowienie tej szlachetnej ryby w Bałtyku wcale do prostych nie należy.
Kluczową sprawą jest dostęp do informacji: kiedy i gdzie ryby pokazują się w strefie przybrzeżnej oraz czy są dostępne na długość rzutu. Sprawę ułatwi wiadomość z pierwszej ręki od znającego się na rzeczy, zaprzyjaźnionego mieszkańca Pomorza lub ewentualnie śledzenie for internetowych. Sprzęt nie różni się zbytnio od tego, którym przywykliśmy łowić w rzekach. Zwracam uwagę na potrzebę dalekich rzutów, czyli długi kij, oraz na sól, która może doprowadzić do ruiny nasz ulubiony kołowrotek.
Biorąc pod uwagę, że będziemy oddawać setki rzutów, cały zestaw nie powinien być zbyt ciężki. Lekkość połączona z mocą pozwalają na operowanie przynętami o masie między 18 a 38 g. Żyłka lub plecionka – według własnych upodobań. Jak w przypadku belon, sprawdzają się długie wahadłówki w kolorze srebra, miedzi oraz brązu. Kompletując wachlarz przynęt, warto się przyjrzeć bogatej ofercie polskich rękodzielników. Znajdziemy w niej misternie wykonane woblery i różnokolorowe błystki, między innymi imitacje tobiaszy, na których trocie żerują późną jesienią.
Łowienie troci często odbywa się w ekstremalnych warunkach pogodowych, a i same łowiska do najlżejszych nie należą. Do brodzenia warto wyposażyć się w neopreny, bieliznę termiczną oraz krótką kurtkę, która ochroni nas przed wiatrem i zalewającymi falami. Najatrakcyjniejszymi łowiskami są miejsca usłane śliskimi głazami, jak na przykład klif na Rozewiu. Poruszając się po niestabilnym dnie, łatwo o wywrotkę, a to już krok do niebezpiecznej kontuzji. Pomijając te niedogodności, klimat łowienia troci w morzu jest niesamowity!

Tekst opublikowany w:
Wiadomości Wędkarskie nr 02/2012

Tekst Sebastian Kowalczyk

Wysłano dnia 17-01-2012 o godz. 08:00:00 przez Docio
 
Pokrewne linki
· Więcej o Na łamach WW
· Napisane przez Docio


Najczęściej czytany artykuł o Na łamach WW:
Feeder – podstawowe zestawy.

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

"Logowanie" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Strefa Spławikowo Gruntowa  Copyright: Docio 2001-2015
Redakcyjna poczta Redakcja

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::