SSG
  Login or Zarejestruj się
•  Twój Profil  •  Kontakt  •  Downloads  •   Galeria  •  Forum  •
Myśl chwili
Bardziej od wędkarza rybie Wisła zagraża.
Logowanie
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Działy
· FAQ
· Linki
· Poleć SSG
· Statystyki
· Szukaj
· Wyślij artykuł
· Wyślij zdjęcie
Ostatnio na forum
Ostatnie 20 wpisów

Zdrowych Wesołych Świąt
Dodany przez wind w Pobocze - 24.12.2015 o 21:55:25

CHŁOPAKI ŻYJECIE?
Dodany przez Jotes w Pobocze - 18.05.2015 o 13:29:22

Wesołych Świąt
Dodany przez splawik66 w Pobocze - 06.04.2015 o 17:42:17

Mormyszki - abc
Dodany przez Docio w Kącik podlodowy - 03.03.2015 o 12:12:17

Przelotki bałałajki, bałałajka - cewnik foleya
Dodany przez GaGacek w Kącik podlodowy - 02.03.2015 o 15:26:41

Pasek powiadomień
Dodany przez Docio w FAQ - 22.02.2015 o 08:46:08

feeder/picker
Dodany przez Docio w Sprzęt - 07.02.2015 o 10:48:31

Łowimy śledzie.
Dodany przez jjjan w Kącik spinningowy - 11.01.2015 o 22:00:59

Walka z nadwagą
Dodany przez zamki w Pobocze - 24.12.2014 o 00:08:15

PP2
Dodany przez Docio w Pobocze - 18.12.2014 o 16:57:49

Soczewka 2014
Dodany przez jjjan w Strefowe spotkania - 09.10.2014 o 12:49:49

Narew 2014
Dodany przez zamki w Strefowe spotkania - 19.09.2014 o 07:05:12

Program antywirusowy
Dodany przez Jarpo w Pobocze - 10.08.2014 o 22:51:20

Taaakaaa ryba
Dodany przez zamki w Kącik spinningowy - 22.06.2014 o 14:30:28

A może sezon 2013/2014?
Dodany przez Czez w Kącik podlodowy - 05.02.2014 o 19:51:31

Na luzie - part. 2 ;)
Dodany przez Jotes w Pobocze - 17.01.2014 o 09:52:56

Powitanie
Dodany przez Jotes w Pobocze - 12.01.2014 o 14:09:36

Wędki 3 częściowe 330 dł 2,75lbs
Dodany przez Docio w Sprzęt - 30.12.2013 o 21:22:44

Planowanie wycieczki 2014
Dodany przez Docio w Pobocze - 07.12.2013 o 23:52:47

Komp nawalił
Dodany przez the_animal w Pobocze - 02.12.2013 o 09:38:19


[ SSG ]

Docendo discimus
Ostatnie komentarze
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Nie, ma na imię Stanisław.
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Dociu hm no tak zmieniłem numer telefonu, ale zaraz to nadrobię na pw, dawno...
Docio w ''Czas na Świętajno.'': Dzwoniłem do Ciebie ale ciągle poczta się odzywa. Połapać niespecjalnie poł...
Krzysiek37 w ''Czas na Świętajno.'': Bry :) Połapałeś coś nie coś Dociu, czy tylko zrobiłeś sobie rekonesans ? W...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Już ja widzę kapcie. Niech no tylko Wisła zamarźnie to zaraz będziesz dziury...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Siema Quartzu, nie ma czasu na pisanie - ryby, ryby, ryby, ryby. Poczekaj do...
quartz w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Ano godny. Ale czy zaraz przeciwnik? Coś się Paweł opierdzielasz ;), nikt n...
splawik66 w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Zgadzam się - "Godny przeciwnik. Szacun." :)
akabar w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Gratki i pozdrawiam.
Docio w ''Moja majówka i moja największa ryba.'': Nic tylko gratulacje dla kunsztu i życzenia dalszego szczęścia. W końcu sprz...
Na duże szczupaki.
Na łamach WWWiadomości Wędkarskie napisał

Od czasu, kiedy ostatnio pisałem o łowieniu szczupaków na martwe ryby, dostałem kilkadziesiąt telefonów i e-maili z pytaniami dotyczącymi tej metody połowu. Mówiąc szczerze, nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania. Szczególnie wiele pytań dotyczyło łowienia wśród roślinności, użytych ryb przynętowych oraz sposobu ich zbrojenia.Duże szczupaki są wygodne, dlatego metoda łowienia na martwą rybkę jest tak skuteczna. Atak na nieruchomą rybkę zawsze się udaje i drapieżnik nie potrzebuje zbytecznie tracić energii, uganiając się za rybą żywą. Co dziwne, często smakuje mu także filet z ryby przygotowany na węgorza czy sandacza, jak i umieszczona w toni martwa rybka na zestawie spławikowym. Jednak to ostatnie rozwiązanie sprawdza się tylko, gdy wieje wiatr. To on, poruszając spławikiem, wymusza ruchy rybki na haczyku. Zastosowanie takiego systemu sprawdza się wyśmienicie w okolicach różnego typu zaczepów, gdzie użycie żywej rybki nieuchronnie kończy się wplątaniem w nie zestawu.

Jaki gatunek?
Podczas łowienia na martwą rybkę niebagatelną rolę odgrywa gatunek ryby wybranej na przynętę oraz jej przygotowanie. Szczupaki mają niezłe powonienie i podejrzewam, że zapach każdego gatunku rybki przynętowej jest charakterystyczny i rozpoznawalny przez drapieżnika. Wprawdzie nigdzie nie trafiłem na opracowanie naukowe dotyczące tego tematu, ale moja praktyka potwierdza tę tezę. Wniosek: najskuteczniejsze są te gatunki, które najczęściej występują w danym łowisku. Powinniśmy łowić tylko na świeże przynęty, z których zaraz po zabiciu usuwam część łusek, przebijam – gdy zachodzi potrzeba – pęcherz pławny i delikatnie nacinam skrzela, aby krew z rybki stała się naturalnym atraktorem. Zdrapanie części łusek zapobiega sztywnieniu przynęty.
Inaczej sytuacja wygląda z częściami ryb lub filetami. Od kilku lat eksperymentuję z ich kształtem i zapachami, którymi je pokrywam. Zachęcony artykułami o stosowaniu makreli jako przynęty na szczupaki, podjąłem kilkanaście prób jej wykorzystania. Nowości testuję głównie na wydzielonych łowiskach o w miarę dużej populacji drapieżników. O ile wyniki doświadczeń z filetami i częściami ryb są bardzo obiecujące, o tyle makrela zawiodła zupełnie.
Z wielu stosowanych przeze mnie gatunków na pierwszym miejscu co do skuteczności uplasowała się płoć, następnie stynka, okoń, jelec i ukleja. Wiem, że często są kłopoty z pozyskaniem rybek, dlatego radzę zrobić specjalną wyprawę tylko w celu ich uzyskania. Złowione rybki natychmiast mrozimy, a na łowisko zabieramy potrzebną ilość w termicznym pojemniku (pamiętajmy, że powinny one pochodzić z tego łowiska, w którym zamierzamy wędkować). Takie „mrożonki” nie tracą nic ze swojej atrakcyjności, nawet jeśli przynęta przechowywana jest przez kilka miesięcy.

Wielkość rybek
Tu nie ma ograniczeń! Zdarza mi się używać nawet 25-centymetrowej ryby, którą 3-kilogramowy szczupak połknie bez problemu, a ciężka przynęta bardzo ułatwia dalekie wyrzuty. Gdy łowię na większe przynęty, często zupełnie rezygnuję z obciążenia zestawu. Używam wtedy tylko zakładanego osiowo na żyłkę spławika. Jego ruchy ograniczają dwa stopery. Natomiast najczęściej atakowane filety mają długość 8–10 cm i szerokość 2–3 cm.

Uzbrajanie przynęty
Rybki podaję zawsze na pojedynczym haczyku. Mój sprawdzony haczyk jest czarny lub brązowy, wykonany z grubego drutu, ma 3 cm długości (od łuku kolankowego do końca łopatki) i łuk kolankowy o szerokości 2 cm. Dowiązuję go do minimum 30-centymetrowego przyponu o wytrzymałości 7–9 kg. Połączenie z żyłką główną stanowi mocny krętlik. Haczyk wprowadzam przez otwór gębowy rybki, a wyprowadzam go pod pokrywą skrzelową i wbijam tuż pod płetwą grzbietową. Przynętę wymieniamy co – mniej więcej – 2 godziny.

Sposób łowienia
Kiedy łowię na czystym dnie, po zarzuceniu zestawu najpierw zatapiam żyłkę i jednocześnie lekko ją naciągam, aby naturalnie ułożyć na dnie przypon z przynętą. Co pewien czas poderwaniem przesuwam zestaw o 1–2 m. Takie poderwanie powoduje wypadanie łusek z przynęty. Błyszcząc i opadając w wodzie, wzbudzają dodatkowo zainteresowanie szczupaków. Gdy na dnie łowiska występuje roślinność, aby przynęta nie utknęła wśród roślin, stosuję wykorzystywane także przez karpiarzy kuleczki styropianu, które tak umieszczam w rybce przynętowej, aby utrzymywała w wodzie poziomą pozycję. Warto to sprawdzić przed zarzuceniem wędki na płytkiej wodzie. Gdy zaobserwujemy branie, można zacinać prawie natychmiast, gdy tylko ryba wybierze luz na żyłce. Nawet ledwo wymiarowy szczupak prawie zawsze dobrze się zahaczy.

Dwa słowa o sprzęcie
Żyłka mało rozciągliwa o średnicy minimum 0,28 mm. Raczej nie polecam plecionek. Nierozciągliwa plecionka ze sztywną wędką podczas holu źle współpracują. Ich „ofiarą” najczęściej jest haczyk, który albo pęka, albo wypada z twardej paszczy szczupaka. Najlepiej użyć kołowrotka z tak zwanym wolnym biegiem. Jest bardzo użyteczny do blokowania żyłki na szpuli. Jego zalety docenicie także, gdy wieje wiatr lub… przegapicie branie. Wędki o wyrzucie od 80 g w górę i długości minimalnej 3,6 m. Uwaga! Częstą zdobyczą przy łowieniu szczupaków na martwą rybkę jest okazały sum, sandacz lub węgorz.

Tekst opublikowany w:
Wiadomości Wędkarskie nr 10/2012

Tekst i zdjęcia Piotr Berger

Wysłano dnia 20-09-2012 o godz. 10:00:00 przez Docio
 
Pokrewne linki
· Więcej o Na łamach WW
· Napisane przez Docio


Najczęściej czytany artykuł o Na łamach WW:
Feeder – podstawowe zestawy.

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

"Logowanie" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Strefa Spławikowo Gruntowa  Copyright: Docio 2001-2015
Redakcyjna poczta Redakcja

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::